Osallistu

Ota osaa atlaskartoitukseen

Voit ottaa osaa kasviston seurantaan ja kartaston täydentämiseen lähettämällä näytteitä kasvimuseoille tai toimittamalla havaintotietoja paperilomakkeilla (Luonnontieteellisen keskusmuseon kasvitieteen yksiköstä saatavissa olevilla kenttäkorteilla) tai ennalta sovitussa tiedostomuodossa. Osallistuaksesi kartoitukseen ota yhteyttä Raino Lampiseen (etunimi.sukunimi@helsinki.fi).

Karttojen yleisyysarvioiden laskentaan otetaan mukaan kattavasti tutkittujen neliökilometrien havainnot. Kattavia luetteloita toivotaan erityisesti sellaisilta neliöpeninkulmilta, joilta niitä ennestään ei ole tehty. Mitä kauempana uudet ruudut ovat entisistä kartoitusruuduista (varsinkin ruutukeskittymistä), sitä suurempi on niiden laskennallinen vaikutus uusiin karttoihin. Mitä vanhempi on lajihavainto tietystä peninkulmaruudusta, sitä suurempi on mahdollisuus sille, että laji on hävinnyt kyseisestä ruudusta. Siksi on toivottavaa kirjata muistiin havaintoja yleisistäkin lajeista etenkin niistä ruuduista, jotka kartalla näkyvät keltaisina tai punaisina.

Lajitietokeskuksen tietojärjestelmiin (Hatikka, Löydös, Vihko ym.) tallennetut tai sen tietovarastoon muuta kautta kuin Kastikka-tietokannasta tulevat havainnot (esimerkiksi iNaturalist-sovelluksella kirjatut) eivät näy Kasviatlaksen kartoilla.

Kartoittajat

Vuosina 1985 - 2019 atlaskartoituksessa kattavia neliökilometriruutuja on ollut tekemässä noin 450 kartoittajaa. Allaolevassa taulukossa kartoittajakohtaisesti kaikkien havaintojen kokonaismäärä Kastikka-tietokannassa, eri neliöpeninkulmaruutujen lukumäärä, eri neliökilometriruutujen lukumäärä, lajitason karttapisteiden määrä, kattavien atlasruutujen lukumäärä sekä niiden neliöpeninkulmien luku, joilta atlasruudut peräisin. Esimerkki taulukon tulkinnasta: Tietokannassa on 212031 Pentti Alangon havaintoa, jotka ovat peräisin 624:ltä eri 10 km x 10 km:n ruudulta ja 1512:ltä eri 1 km x 1 km:n ruudulta. Lajitason kartoissa on yhteensä 77230 suoraan hänen havainnoistaan peräisin olevaa pistettä 1782 eri lajista. Hän on kartoittanut yksin tai yhdessä muiden kanssa kattavasti 570 neliökilometriruutua 180 eri neliöpeninkulmalta (yhteensä hänellä havaintoja 738 kattavalta neliökilometriltä).

Tilasto laskettu 1.6.2020. Voit ladata taulukon tiedot myös Excel-tiedostona.

KAIKKI HAVAINNOTKATTAVAT ATLASRUUDUT
NIMIHAVAINTOJA10 km1 kmLAJIPISTELAJILKM1 km1 km (osa)10 km
Aakkula, Seppo102135593341442
Aapala, Kaisu4181110412246222
Ahola, Aapo28422284284111
Aikio, Leena241823392149415161616
Airaksinen, Irja29312288288111
Airola, Jukka1437816871424563
Ala-Risku, Riina6701015443238231
Alanen, Marjaana298933951272503171
Alanko, Pentti2120316241512772301782570738180
Alasaarela, Pauli40223140392102
Alavuotunki, Anne12471871746409562
Alho, Kalevi30643279958444612441121984
Alho, Raili435361274606223109012115018
Alén, Hannu317114886876388665625911
Annanpalo, Ritva8521215847272666
Arkkola, Sirkka6073029577311131
Askola, Pirkko89059492336785719287
Asukas, Raimo101233121
Bendiksen, Katriina13335116116111
Bondestam, Kristoffer133341934334310101
Boren, Esa1476222471297991
Bruun, Jan-Erik179711539639611111
Byholm, Patrik76537380306551
Eeronheimo, Heikki398663180235647212278
Eisto, Kaija5191622495325272
Ekman, Joakim33323332111
Elovirta, Päivi30722307241222
Eronen, Päivi11388108103333
Ervasti, Esa30767261316496332
Erävuori, Lauri32878327222222
Eskelinen, Anu252536642319498142214
Eskelinen, Kirsi8401120667293343
Grönholm, Sonja350621557457313151
Haapalainen, Liisa1551511727612366741809870
Haapamäki, Kukka1073919856305555
Haataja, H.38213186186131
Haataja, Hannele32213186186331
Haikonen, Veli738873131612337711042381394
Hakalisto, Sirkka1862102146832410111
Halenius, Pentti31121308308111
Halkola, Eija830413402221221
Halonen, Pekka456935742510552313912
Hanhela, Pentti1792711039598306896254
Hannila, Juhani21222111
Havas-Matilainen, Paula2619223610725118142
Havia, Marjatta41024282282131
Havia, Pentti4462737346996493010512223
Heikkilä, Hanna1127413323561375641201
Heikkilä, Raimo17955158347809759217423
Heikkilä, Tapio28324282279111
Heikkilä-Huhta, Kati66568541331453
Heikkinen, Henna11111111
Heikkinen, Risto34694510478240222262
Heimala-Raimas, Riitta167111129829810101
Heino, Saini17521642128754915828936
Heinonen, A.389814372238333
Hellström, Kalle183018331594450111811
Helynranta, Leena12171917075618446152942646253
Herlin, Petteri21111111
Herttuala, Anssi71611012014828599354522
Hiedanpää, Heini29723191186121
Hiidensalo, Olli95192595325765816358
Hiltunen, Jouko16123158153111
Hiltunen, Rauno2189471331361280212310
Hinneri, Sakari4153123467180069612311
Hovi, Antti3434676252861487572814
Huhta, Ari-Pekka83381002225195839395220
Huhta, E.11822118118111
Huhta, M.-L.10611106106111
Huhta, Marja-Liisa72135504268222
Huhta, Veikko1148336154202867929734
Huhtala, Kauko749823527325111
Hurme, Inkeri67421041237663015174
Hurme, Tuomo16585111012391131
Huttunen, Heli31122111
Hyvärinen, Marketta9830371584687441694
Hänninen, Kaarina198115331893371666
Häyhä, Teppo14382635529401671
Hæggström, Carl-Adam100049190128525094131511531
Hæggström, Eeva75136748021999411581591
Ikonen, Pauli501521023303071121
Immonen, Anne410918329215232
Immonen, Anneli81911018118110101
Immonen, Ilkka252835692371405111211
Impinen, Antero91144111
Iso-Iivari, Lasse166015041410424121281
Isokääntä, Outi56766545253222
Isotalus, Rauno93347373231
Issakainen, Annaliisa92005516852044745283
Jakobsson, Stefan21181127125756011146
Jalas, Jaakko19477658231987611041721
Jalo, Hugo34825335228111
Jantunen, Juha180956821674115221121
Joensuun kasviharrastajat271021652133914142
Jokela, Anne6189288129873808152
Jokinen, Ari86145861362343
Jokiniemi, Heino7254104552749103
Jortikka, Nina479713348255232
Juntunen, Kati10211102102111
Jutila, Heli1225446411424722172
Jutila, Karri47833477354111
Juva, Mikko4605149155237086612475
Jyrylä, Sari11111111
Järventausta, Kari160613171329458574
Järvinen, Vesa382517657565892161
Jääskeläinen, Iiris157025621412370454
Kaakinen, Eero173472585711210871416496
Kaakinen, Kimmo113431133396954619233713
Kaakinen, Saara3924468428784456123
Kaapu, Jarno52033520275333
Kaattari, Tenho11663341576564442363931
Kahila, Pirkko92244897405333
Kaikkonen, Annamaria1234113260260111
Kaipiainen, Heidi376981395071132692829132056
Kaipiainen-Väre, Heidi11924541596053724697631
Kairamo, Jussi55311355355111
Kalleinen, Antti263613172157111
Kalleinen, Lassi234709830411399102611612857
Kallio, Sinikka14911149149111
Kalliovirta, Mika523919399303272
Kalpio, Satu302817213191221
Kalska, Esa98856889386443
Kamula, M.5161118475204121
Kangas, Elina21111111
Kankaanmäki, T.39533392222333
Karelli, Marjukka87034730345332
Karhe, Hannu1612126844888743656613
Karhu, Tommi69747570257444
Karjalainen, Jouko26082045143147227306
Karlström, Paula133015211033309675
Karén, Marjukka20011200200111
Kastell, Sari32233121
Kasvimuseo (TUR), Turun yliopisto8292132480375371
Keihäs, Panu8781214868336272
Keinänen, Pekka13386220757795782616620215
Kekki, Tapio367024323175543222320
Kekäläinen, Mari2462365321483657137
Kelo, Marko23112323111
Kemppainen, Eija27707914915445511191
Kerola, Mailis11111111
Keränen, Pekka27269227147252
Keränen, Saara25284611817363391101
Keskitalo, Jorma112021227426510101
Ketonen, Maija1429912532993146718252
Kettunen, Taina113947708023241141
Keynäs, Kalevi1438637207224186331373
Kilkki, Kalevi14261110591131
Kiltilä, Matti45422294289111
Kinnanen, Hilma281024552264470141713
Kinnunen, Teuvo18722186154222
Kitti, Heidi7311123373282551
Kiuru, Heikki294815162938564121312
Kivi, Maria25911259259111
Kiviniemi, Anni21568532135685107135537
Kivistö, Päivi48923299247231
Kivivuori, Hannu200421640440410101
Klemetti, Kaarina65824405262221
Klemettilä, Teijo32334307221111
Klusmeyer, Klaus27272120662
Klusmeyer, Ralf17122171171121
Koistinen, Jarmo201686816312848934779739
Koistinen, Marja16446917412426641241
Koivunen, Vesa389416327250111
Kokkonen, Jorma500375355941919191
Komulainen, Alpo568552133281650816193
Kortesharju, Jouko8031639794410694
Kortesharju, Mirja71347709360664
Korvenpää, Terhi6871428560252574
Korvenpää, Turkka80829556693145104
Koskela, Kasper61967618262444
Koskinen, Aarre3015549243796475936554
Koskinen, Henri30835306306151
Kosonen, Lasse2257396513605055104
Kotanen, Esa16423173549428090740674
Kotiluoto, Riitta48994830121
Kouvo, Matti2936644919851407411027336829
Kudjoi, Suvi23211172172111
Kuitunen, Tuomo97575765659750111236037823
Kukkonen, Ilkka5789231432430011521401
Kulju, Antti19311188188111
Kulju, Heino5398315463528026852263269130
Kulju, Matti26314111618324593313
Kulmala, Hannu109688022280061034364924
Kuoppamäki, Tiina50773389229944215154
Kupiainen, E. -L.587716507186221
Kurki, Seija236952076545412123
Kurtto, Arto130041290102822804174643650754
Kuusinen, Mikko156720514554107181
Kvitvik, Trond48569407206131
Kynsilehto, Kaisu112799727667605046252
Kypärä, Timo3631417335264111
Kytöniemi, Antti46764153186662517214
Kytövuori, Ilkka16590234278562587632546
Kähkönen, Ari6331611175391596364535
Kälviäinen, Ville153811171480362101110
Kämäräinen, Hannu243263058489515172112861
Kärkkäinen, Katri1770417467260561
Kärkkäinen, Sirpa83557666304443
Kärkkäinen, Teijo35223286204332
Kääntönen, Hanna22111221221111
Kääntönen, Leena18094411253687724739211
Kääntönen, Matti3787918010569707131111533519
Laaksonen, Inkeri291130572366409161816
Lahti, Tapani17568151130131
Lahtonen, Tapio3352420095611249136511841826
Laine, Kaija4256719481410664134112117218
Laine, Raili46695321348423111
Laine, Tiina43742544302942112
Laine, Unto90030419260823267189416431624
Lampinen, Kristiina13238611513214840719654241428
Lampinen, Raino128869431655170938233417185853175294
Lampinen, Tuula2182721856674014405711622463621
Lampinen, Ville1619531499698210123810173970327
Lampolahti, Janne2972679347619686115816415
Lamppu, Jukka87348687284554
Lappalainen, Suvi966612726299333
Lehtelä, Jouko298215302325461101310
Lehtelä, Suvi16112157157111
Lehtinen, S.612923501227111
Lehtinen, Seija48595983741500693120322249
Lehtola, Teemu10801127787346454
Lehtovaara, Vilma17911178178111
Leikkonen, Matti49613203262972111
Leino, Anne279428562246400161916
Leino, Sirkka21569445793820427373
Leinonen, Sirpa202871003108700617314612
Lempiäinen, Terttu6760154384227790030652
Leppihalme, Elina10461331621312341
Liias, Merja18233174148222
Lilja, Saara2861215722264088106
Lindgren, Leif16106515311366431121
Liukku, Heikki101233121
Lokki, Heikki32133111
Lommi, Sampsa64655646299454
Louna-Korteniemi, Maria16322162162111
Lähdesmäki, Pekka65945656319111
Majala, Eeva40121919221
Mathlin, Helena11111111
Mathlin, Juha11111111
Mathlin, Veli-Matti27112186186111
Mattila, Marjo55601863177547519195
Melamies, Heikki87721327102855115
Mettovaara, Alli16111161161111
Mikkola, Rauno576128234083604382
Moilanen, Helena54777531279333
Moisala, Vuokko12199187943165113
Mononen, Sinikka1267110233233331
Mylly, Paavo15911159159111
Myllynen, Aimo49341613182903131
Mäkinen, Ahti2156132815814717143
Mäkinen, Inkeri114112398253663745527
Mäkinen, Jussi756610753380151
Mäkinen, Liisa123166526436636372102
Mäkinen, Minna52223348228222
Mäkinen, Yrjö19630643335233608614003853
Mäkirinta, Anna-Maija44346198196341
Mäntylä, Minna390227105106130515166
Määttä, Kirsti18921187187111
Niemi, Aino21111111
Niemi, Olavi58833588321111
Nieminen, Seppo35125149149221
Nukala, Erkki257521450837813132
Nurmi, Jaakko3793218634297120030180111791242462
Nurmi, Jouni2031212415413221
Nurmi, Mikko26212249249111
Nurmi, Terttu26212249249111
Oesch, Lauri193712559314583382
Ohenoja, Esteri812776302019484801035155223110
Ohenoja, Martti2460125476313989794215410
Ojala, Markku236441964239517182
Paalamo, Päivi8312643683251141
Paasimaa, Alli16111161161111
Paasovaara, Päivi656596232472452812288
Palohuhta, J. P.23235883081311483914015651
Parnela, Ari1474021468281491001448815
Parviainen, Riitta1012916724253332
Paulus, Anna-Liisa627718488222454
Pehkonen, Maija10911109109111
Peltoniemi, Heikki16822168168111
Penttinen, Marja-Leena17122171168111
Pere, Anja11081226818341222
Perkiömäki, Anu22222111
Perätie, Timo34642321111
Pienimäki, Tuula64518233233111
Pihlaja, Kati50579427304352
Piirainen, Mikko7170747016903433813809427746
Piirainen, Pirkko325092569261465812104915610
Pippola, Emilia87348687284554
Pirhonen, A.31233121
Pitkänen, Esa66026420323151
Pitkänen, Jouko11111111
Pitkänen, Maija-Liisa46812289289111
Prehti-Wright, Marja29411293293111
Pulkkinen, Leena2375515055413427767708137
Puolasmaa, Arto3553101250186772716354
Pykälä, Juha1469112873243301231151036
Pylväs, Jouko7831021757291666
Pynssi, Kristiina42223341243222
Raatikainen, Mikko10401001538396072431
Raatikainen, Terttu86592894993783121
Rahko, Pekka237610927717064691511
Rahko, Tiina18976514714954261151
Raikas, Helena267717243234351
Rajala, Terttu1976115037935311141
Rajamäki, Raimo4006715370443
Ranta, Jukka76712383383121
Ranta, Pertti21045512613505725484
Ranta, Yrjö39280373614527837701788
Rantala, Riku76348551248111
Rantanen, Arto110426645523007142
Rantonen, Riitta22511225225111
Rapo, Heikki59236285247331
Raunio, Anne11141028328298781
Rautiainen, Pekka813440116265968115411701
Rautiainen, Veli-Pekka682077267309885725455
Reunanen, Pasi9191213910290777
Riihimäki, Juha261611111
Riikonen, Marko190101085178958851514
Rinne, Eija66134500345332
Rinne, Juhani4471533159960130305
Rintanen, Tapio330761859288042482127547653122
Riska, Sven70718179179881
Risunen, Tarmo15933158158222
Rosenblad, Anne206322232919322222
Rummukainen, Pekka438522453041436121
Ruokanen, Inkeri24447162153121
Ruokanen, Irmeli205720331850404131413
Ruokolainen, Kalle10221010111
Ruotsalainen, Annu31122111
Ruotsalainen, Veijo1720223210424658184
Rutanen, Kaarina6014827229058518184
Ryttäri, Terhi2631437619204846176
Räsänen, Juhani307523096851422511047512419
Rönkä, Antti632314226222441
Saaranen, Jukka52972066256064117287
Saarinen, Kaisa35111351351111
Saarinen, Kimmo197876021872387315154
Saikkonen, Arto189914157131111
Salmela, Saara10635102101151
Salmi, Juhani49114949111
Salminen, Kari694827605304111
Salo, Pertti16338242815642510525952
Salomaa, Simo38611242242111
Salonen, Jouko17197412711033796165
Salonen, Vesa44412287287111
Satrin, S.19111191191111
Satrin, V.19111191191111
Savela, Outi393424711993436581
Savitaipaleen seudun luonnonsuojeluyhdistys213611435335310101
Seitapuro, Hanna193718471341366797
Seppänen, Liisa5954611424690661172116
Seppänen, Mika150020491153345585
Siekkinen, Maarit410615391262232
Silkkilä, O. K.172669328184397442442
Silvola, Arja10911109109111
Silvola, H.19011188188111
Silvola, Henri4586391223452612215717
Silvola, Henrik16911168168111
Sipari, Jouko94225519341222
Sipola, Kaisu27568256191222
Sivonen, Martti6901767205853420306
Sivonen, Veera23211231231111
Soppela, Kimmo286123591324426461
Sorola, Sirkka-Liisa29722295293111
Sovelius-Sovio, Eero72277111
Steffen, Norbert208102017131
Suominen, Juha3205091061335712721515107419848
Suominen, Lassi398710395310121
Syrjänen, Kimmo8159176485408310338637
Särkkä, Jari3011865002730742491891721811238
Särkkä, Sari31133111
Söderholm, Unto49134391274332
Taarna, Terho3511026338279121
Taipale, Marjatta674232903724521131411
Takala, Kalevi772017414443546533162
Takala, Minna91866913299555
Takala, Riitta1218311422810856673607858
Takalo, Minna29662828252
Talasniemi, Marja49583077227149514195
Tammilehto, Anna398642932539242443
Tammilehto, Veikko918148311466775620357
Tampereen kasvitieteellinen yhdistys9587817537517069447247311
Tanner, Pasi6839543160746041415
Tegel, Satu39912236236221
Terho, Anja42624276209111
Tervahauta, Sisko1200310614314773
Terävä, Esko6657725106745724243
Tiensuu, Reijo165610162132222
Timonen, Marja-Liisa41144111
Toivonen, Erkki37156189350273471100136140119
Toivonen, Heikki2635719416146154202
Toivonen, Tauno5627851052167700191
Tolonen, Juhani39954140522795092519629023
Tuhkalainen, Kyösti11111111
Tunkkari, Tiina1084911962288997
Tuokila, Saana48245456214444
Tuomala, Minna6316235448121
Tuomi, Juha82477121
Tuunanen, Elsa19836129117262
Tyrväinen, Minna20811536893359464
Törvi, Liinu11522109108111
Uino, Kauko231710215195121
Ulvinen, Arvi95771129355924110311141
Ulvinen, Tauno346361132165411562911647770981414
Uotila, Anneli200932141140510151
Uotila, Marja7492015741329171
Uotila, Pertti349414097381900613482917313
Urmas, Markku114816113109141
Vainio, Maarit19254710915534676105
Vainio, Outi64473652516155110138
Valo, Ritva457729653301666131712
Valtiala, Sakari702114134134111
Valtonen, Anu692214631952497352
Valtonen, Pekka2804955242677896820289
Varjus, Tapani24811246246111
Varkki, Alfred1191435212950567841265185256102
Varonen, Arto60634510249222
Vasari, Yrjö216253361401176493219342
Vauhkonen, Marko1008811807456343
Vedenpää, Jyrki242011335335312121
Venetvaara, Jari53544231
Venäläinen, Rosa20411204204111
Verkkoperä, Laila693514558283333
Vilminko, Veikko911711808310333
Vilpa, Erkki4613718674915913124315819064
Virtanen, Juhani632162220150286213241
Virtanen, Risto375942167172046714345
Virtanen, Sini28311283283111
Virtanen, Tarmo633619971736258152702
Vitikainen, Orvo9882345739422462
Vitikainen, Tiina18859121121131
Vormisto, Jaana5060421114314435202119
Vuokko, Seppo1910823741810305102858989
Vuollo, Saija820816661288444
Väisänen, Seija765445150376453419259
Välilehto, Sirpa34927324225222
Välimäki, Anne200512307642507123
Väre, Henry1501485832366518751810759934177
Wannas, Lauri87348687284554
Wargen, Lena1543412186342
Weisshaupt, Nadja51834436361342
Wikström, Henrik46215166166551
Wistbacka, Birthe1945318554304141
Wistbacka, Gretel1220210346243131
Wistbacka, Johannes1220210346243131
Ylimartimo, Anneli756710121846436251141